شیطان‌شناسی

(9جلسه)

 

می‌دانید اولین گناه را در عالم، چه کسی مرتکب شد؟...

از شیطان، بسیار شنیده‌ایم؛ راست و دروغ! این بار می‌خواهیم واقعاً او را بشناسیم تا بتوانیم شكستش دهیم؛ چرا که به فرموده‌ی خداوند، او دشمن آشكار ماست. شاید بارها از خود و دیگران پرسیده باشیم که: چرا خدا ما را خلق كرد؟ یا چرا تكلیف كرد كارهایی انجام دهیم؟! دیگر چرا شیطان را سر راهمان گذاشت و به او مهلت داد تا فریبمان دهد؟! لااقل دست او را می‌بست كه این قدر كار ما را سخت نكند! حال، مسئولیت گمراهی و گناه ما به عهده‌ی کیست؟ اصلاً شیطان، شرّ است یا خیر؟ و...

پیش از هر چیز، باید این سؤالات اساسی را پاسخ دهیم تا حكمت خدا را بیابیم و با شناخت جایگاه شیطان، راحت‌تر بتوانیم او را از خود دور كنیم. اما موجودیت شیطان چیست؟ آیا اختیار و تكلیف دارد؟ چه ابزارهایی در دستش است و چگونه کار می‌کند؟ در کدام حیطه و چقدر قدرت تصرف دارد؟ بیشتر به چه کسانی حمله می‌کند؟ چه کسانی از حربه‌های او در امان می‌مانند؟ چگونه باید از دام شیطان، رها شد و در مقابلش ایستاد؟ و عاقبت کار شیطان و قبیله‌اش چیست؟

در این بحث، ضمن پاسخ به این سؤالات، مطالبی مفید درباره‌ی تسویف، تلبیس، تسویل، تزیین، و تفاوت الهام با وسوسه، خواطر مَلكی با خواطر شیطانی و با هوای نفس، "چرا"ی رحمانی با "چرا"ی شیطانی، و فرهنگ خدایی با فرهنگ شیطانی در لباس، خواهیم شنید. فقط یادمان باشد اولین وسوسه و فریب شیطان، آنجا بود كه آدم و حوّا در بهشت و قرب یار بودند؛ با این حال فریفته شدند. پس ما مراقب خود باشیم كه نه در جنت، بلکه در اسفل‌سافلین هستیم!

 لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید