نهضت ایران و ظهور

(رمضان 88 – 19جلسه)

 

این روزها بازار سیاست و بحث سیاسی، بسیار داغ است و تقریباً همه در هر جایگاهی باشند، به این میدان وارد شده‌اند. بحث "نهضت ایران و ظهور"، نگاهی دینی و نه فقط سیاسی، به مقوله‌ی انقلاب اسلامی است که ریشه‌های آن را از دریچه‌ی دین، به تماشا می‌نشیند و پایه‌های عمیق نظام سیاسی اسلام یعنی ولایت فقیه را برای علاقه‌مندان، تبیین می‌کند؛ که این شناخت، تنها راه مصون ماندن از شبهات و فتنه‌های آخرالزمان در این باره است.

انسان، مخلوقی با دو بُعد است: روح و جسم؛ و هدفش از آمدن به زمین، این بوده که کمالات روح، ظهور پیدا کند. اما متأسفانه در طول تاریخ، انسان‌ها بر خلاف این سیر عمل ‌کرده‌اند؛ یعنی هدف اعلای خود را نادیده گرفته‌اند و مدام در جسم و جسمانیت، بیشتر غرق شده‌اند. و هر چه زمان پیش می‌رود، این حرکت رو به هلاکت، متداول‌تر می‌شود؛ چرا که از یک سو انسان‌ها از دوران حضور فیزیکی انبیاء و اولیاء الهی دورتر می‌شوند و از سوی دیگر، دست شیطان برای فریب بشر با پوشش پیشرفت، رفاه و مدرنیته‌ی غرب، بازتر می‌گردد.

در این میان، ایران اسلامی، تنها کشوری است که تحت ظلّ نورانی ولایت فقیه، در مقابل استکبار شیطانی غرب ایستاده است و سعی دارد با رواج معارف و ارزش‌های نورانی اسلام، و همچنین شناساندن بطن ظلمانی و پوچ شیطان بزرگ، انسان‌ها را بیدار کند و مسیر را برای ظهور انسان کامل و کمال انسان، هموار نماید.

در این سلسله مباحث، ایران و ایرانی به عنوان یکی از پایه‌ای‌ترین زمینه‌سازان دولت کریمه‌ی مهدوی، معرفی می‌شود و بر اساس روایات، خصوصیات عصر ظهور و ارتباط انقلاب اسلامی ایران با این دوران طلایی، بیان می‌گردد.

همچنین اثبات می‌شود که همواره سازنده‌ی روند تاریخ، فکر و اراده‌ی انسان بوده است؛ فکر و اراده‌ای که ایده‌آلی را برای خود در نظر می‌گیرد و مطابق آن، سیر زندگی را تنظیم می‌کند. حال اگر این ایده‌آل، برترین هدف خلقت، یعنی ایده‌آل مطلق باشد، سیر تاریخ را به سوی ظهور دردانه‌ی خلقت پیش می‌برد و اگر چنین نباشد، همچنان باید در انتظار باشیم!

به امید آنکه ما نیز در زمره‌ی کسانی باشیم که جز ایده‌آل مطلق، به آرمان دیگری قانع نشویم.

 لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید