شب‌های قدر سال 88 (معراج محبت)

(3جلسه)

 

در شب‌های قدر، برترین جایگاه‌ها و نورانی‌ترین شرایط برای دریافت فیض، حاکم است؛ و حیف است که هر سال بگذرد و ما همچنان درجا بزنیم و فقط به فکر توبه از گناهان باشیم! باید قدمی اساسی در ترک گناه برداریم، تا بتوانیم در این شب‌های نورانی، قدری بالاتر رویم و از نزول ملائکه، بیشتر بهره‌مند شویم. باید گرایش قلبمان را به عالم بالا کنیم.

ما در شب قدر باید به حکمت برسیم؛ اما حقیقت حکمت، چیست و چگونه باید به آن رسید؟ این حکمت، چه ارتباطی با جسم و روح انسان دارد؟ هیچ فکر کرده‌اید که چرا جسم و روح ما، اغلب هماهنگ با هم حرکت نمی‌کنند؟ چرا خیلی وقت‌ها از عبادت، خسته می‌شویم؟ اصلاً بندگی، کار جسم است یا روح؟

بحث "معراج محبت" پس از پاسخ‌گویی به این سؤالات، تنها سرمایه‌ی انسان را دل و قلب معرفی می‌کند و از وجوب محبت بر انسان، سخن می‌گوید که ریشه و حقیقتش، ادراک و معرفت است. آن گاه با بیان اقسام محبت‌ها، خداوند را یگانه‌محبوبی که جامع تمام اسباب محبت است، می‌شناساند؛ اگر چه عشق به جلوات و مظاهر خدا نیز، رتبه‌ای از همان عشق به خداست. محبت خداوند، محبت‌های کاذب و دانی را می‌سوزاند و یکی‌یکی رنگ آن‌ها را از دل می‌گیرد؛ تا به جایی می‌رسد که «جمله، معشوق است و دیگر هیچ»!

محبت، آغاز و انجام خلقت و گوهر وجود انسان است. اما در این بین، محبت‌های مَجاز را نیز باید شناخت، تا مرز آن‌ها با محبت حقیقی، روشن شود و انسان، راه را به بیراهه نرود. چرا که روایت داریم: انسان، هر چه را دوست داشته باشد، با همان محشور می‌شود؛ اگر چه سنگی را دوست بدارد! یعنی حشر ما، با محبوبمان است. بحث "معراج محبت"، ما را در این شناخت، یاری می‌کند.لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید