انتظار صادقانه

 

امام صادق(عليه‌السلام) می‌فرمایند: «بی‌شک حکومت آل‌ محمد تشکیل خواهد شد؛ پس هر کس علاقمند است از اصحاب قائم باشد، باید منتظر باشد.»[1]

منتظر واقعی فرج، همیشه و هر لحظه در اموراتش فرج و گشایش دارد، چرا که مدام برای جلب نظر امام به قلبش، موانع خودی و اجتماعی را از وجودش برمی‌دارد. مقاوم است و تمام شئون زندگی‌اش را بر اساس نظرات حضرت پایه‌ریزی می‌کند.

چنین فردی، فرج را می‌شناسد و زمان ظهور به محض دیدن امام، فرج برایش حاصل می‌شود. اما آن‌کسی که امروز در انتظار فرج نباشد، فردا امام را نخواهد شناخت. چنانکه امام صادق(عليه‌السلام) می‌فرماید:

«بی شک حکومت آل محمد(صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) تشکیل خواهد شد، پس هر کس علاقمند است از اصحاب قائم(عجل‌الله‌فرجه) باشد، باید منتظر باشد.»[2] یعنی هر آن فرج داشته باشد و در سیر تاریخی انبیاء و اولیاء حرکت کند.

با این اصل و کد می‌توان تمام روابط را تنظیم و توجیه کرد. مثلاً اگر می‌خواهیم جایی برويم، فقط به فرج و گشایش توجه کنيم، اگر نظر آقا هست، فرج است و اگر نه، خودمان را گول نزنيم! اهل نماز شب هم که باشیم ولی روحیه‌مان با روحیۀ امام سازگار نباشد، خیلی کارساز نیست.

پس باید توجه کنیم، کدام رابطه و تکلیف، برایمان فرج را حاصل می‌کند و نظر امام را در پی دارد؛ کاری کنیم که حضرت به قلب و وجودمان نظر کند. البته نظر ایشان همواره جاریست؛ اما مهم این است که ما نظرات ایشان را ادراک کنیم و نحوۀ کاربردش را در زندگی بیابیم.

برگرفته از کتاب "انفجار نور و انتظار ظهور"، ج1، صفحات 252 تا 254.

 


[1]- الغیبة للنعمانی ص200

[2]- الغيبة للنعماني، ص200.لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید