شب‌های قدر سال 86 (عهد غدیر)

(3جلسه)

 

ما اغلب از هیاهوی روزانه، به شب پناه می‌بریم؛ شبی که هنگام سکونت و ظرف عروج و رها شدن از طبیعت و کدوراتش است. حال اگر آن شب، شب قدر و نزول ملائکه باشد، صد البته عروج، خاص‌تر خواهد بود؛ برتر از هزار ماه. البته بیداری در شب قدر، رتبه دارد و هر کس بنا به رتبه‌اش بهره می‌برد. اما به هر حال، هیچ کس دست خالی نمی‌ماند؛ مگر آن‌که اصلاً شب نداشته باشد!

این شب، شب ظهور عهدی است که در عالم الست بسته‌ایم: عهد ولایت یا عهد غدیر؛ و اینجا هر روز باید آن عهد را تجدید کنیم. یعنی هر روز باید با ولی‌امر و امام زمانمان بیعت کنیم. چگونه؟ با مَرکب دعای عهد. نه اینکه فقط بخوانیم، بلکه آن را همچون پیمان‌نامه‌ای که باید امضایش کنیم، خوب بیندیشیم و مفادّ این بیعت را هر روز به خود تذکر دهیم تا بتوانیم با سنخیت روحی و تبعیت از امام، روحیه‌ی خود را به آنچه که حضرت می‌خواهد، نزدیک کنیم.

در این شب‌ها، تفاوت وِلایت با وَلایت، مفادّ بیعت با امام، نحوه‌ی گزینش و اوصاف یاران امام از جمله بصیرت، شجاعت، اطاعت، ایثار، زهد و نظم را بر اساس روایات خواهیم شناخت. همچنین از افکار و منش‌هایی که در مقابل فرهنگ حضرت قرار می‌گیرند، خواهیم شنید. باشد که روشنی‌بخش مسیر انتظارمان باشد.

 لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید