آئين زندگی

آنچه در اين كتاب مي خوانيم...


 

 

 

 

هم‌زمان با تغییرات جسمی دختر و پسر در بلوغ، تغییرات عقلی برای پاسخ به نیاز وجود در حرکت به سوی آسمان جان و معرفت و فهمیدن، آغاز می‌شود و قلب و دل هم تشنگی خاصی برای دانستن چیزهایی که نمی‌داند، پیدا می‌کند. دیگر مثل قبل، از بازی با عروسک، ماشین و سایر اسباب‌بازی‌هایش لذت نمی‌برد. یا اگر دیروز از اینکه دست نوازشی به صورتش کشیده می‌شد، لذت می‌برد، امروز فوق آن را می‌خواهد؛ می‌خواهد چیزی در دلش باشد. می‌بیند به موازات بلوغ جنسی و همراه و هم‌زمان با آن، بلوغ انسانی هم در وجودش تحریک می‌شود و عواطفش شروع به فعالیت می‌کند؛ هم عقلش تشنه می‌شود و غذا می‌خواهد، هم قلبش طالب غذاست و تشنگی خاصی دارد. قلب، تشنه‌ی محبت است؛ محب شدن و محبوب شدن. اگر هم در رتبه‌ی پایین شروع به خودنمایی می‌کند، برای آن است که محب شود و محبتی را جلب نماید، تا به ندای قلبش جواب دهد و غذای آن را بیابد. لذا اگر در این سنین، فرزندانمان را...

 

 

 

 


اين كتاب از چه سخن مي گويد؟


 

 

 

آدمی برای آنکه دریچه‌های نفوذی شیطان را که در مسیر عروج انسانی، او را از چهار سوی وجودش در چهار عالم وجودی احاطه کرده است، ببندد، باید نسبت به میدان‌های ظهور اسماء الهی، شناخت و معرفت داشته باشد و زمینه‌ی به ثمر رسیدن آن‌ها را در وجود خویش آماده کند. از آنجا که یکی از میدان‌های حرکت انسان در ظهور اسماء، به عالم تکلیف و از جمله همسرداری و تشکیل خانواده بازمی‌گردد، حضور شیطان در این صحنه، بسیار قوی است.

لذا در این کتاب، بر آن شدیم تا مسئله‌ی ازدواج و زوجیت را بررسی کنیم و با کسب معرفت پیرامون این حقیقت در کل هستی و زندگی افراد انسانی، آن را در مسیر ظهور اسماء الهی جهت دهیم. کتاب حاضر، نگاه تازه‌ای به مقوله‌ی ازدواج دارد؛ چه، با توجه به معارف قرآن و تعالیم آسمانی اهل‌بیت: ریشه و اساس آسمانی پیوند ازدواج و هدف اعلای ایجاد عشق و کشش میان زن و مرد، نکاح و ازدیاد نسل است، نه اطفاء شهوت.

با مطالعه‌ی این کتاب، زن و مرد تا حدودی به جایگاه والای انسانی خویش و اسرار الهی تفاوت حقوقشان پی می‌برند و به این ترتیب، رعایت احکام شرع و حدود و حقوق مابین زوجین، برایشان آسان و حتی دل‌پذیر می‌شود و در دل‌هایشان، عشق و محبت به ربّ و امامشان بیشتر خواهد شد.

 

 

 


برخي از اهداف چاپ اين كتاب


 

 

 

 بیان جایگاه غریزه‌ی جنسی در میان غرایز

تبیین ضرورتِ به کارگیری قوای جسمی، ملکوتی و جبروتی در هدفی که خدا خواسته است

بیان ریشه‌دار بودن ازدواج در حرکت حبی به سوی ذات اقدس اله

معرفی زن به عنوان منشور ولایت، کارگاه صنع الهی و پرورش‌دهنده‌ی انسان

تبیین اهمیت حفظ حجاب و عفت در زن

بررسی اهداف ازدواج و علل ازدواج‌گریزی جوانان

بیان حقیقت صله‌ی رحم و قطع رحم

شناخت جایگاه قوه‌ی مولّده به عنوان برترین قوای ظهور ولایت

معرفی ثمره‌ی ازدواج یعنی ظهور انسان

تبیین معنای حقیقی عقیم بودن در عالم انسانی

بیان چگونگی قوّامیت مرد بر زن در اسلام

شناخت راه کسب آرامش حقیقی برای زن و مرد

تبیین راه ارتباط با غیب و بیان آثار سوء خارج شدن از حدود شرع، در نسل انسان

ارائه‌ی معیار صحیح برای انتخاب همسر

 

 


شناسنامه كتاب


 

 

 

نویسنده: فاطمه میرزایی (لطفی‌آذر)

قطع: رقعی

تیراژ: 3000 جلد

 انتشارات: فکر آوران

 تعداد صفحات: 232 صفحه

تاریخ و نوبت چاپ: سال 1387 - چاپ اوللطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید