ابتلا در كربلا

آنچه در اين كتاب مي خوانيم...


 

 

 

 

انواع كوچك و بزرگ ابتلا -که موضوع خلقت انسان است- ، در صحنه‌ی کربلا ظهور كرده است. نمی‌دانم هر یک از ما تا به حال، چقدر به دنبال این اسرار در صحنه‌های کربلا بوده‌ایم. به یقین، هر کدام متناسب سِنّمان، بارها در خیمه‌های حسینی نشسته‌ایم، نام حسین-علیه السلام- و وقایعی را که بر او گذشته است، شنیده‌ایم، سیاه پوشیده‌ایم، گریه کرده‌ایم و سوخته‌ایم؛ اما چقدر توانسته‌ایم در كربلا، رمز و راز موضوع اصلی خلقتمان را که امتحان است، در حكم حقیقی‌اش یعنی مشیت الهی پیدا كنیم؟ کربلا، به زیباترین نحو ممكن، این حکم توحید را در تمام ابعاد بلا، برای همگان به نمایش گذاشته است. اما چشم‌ ظاهری یا به‌ طور كلی بُعد ظاهری ما، در مقابل وجود خدایی‌مان حجاب است و ما هرگز نمی‌توانیم با چشم ظاهری‌مان، دنبال توحید و مشیت الهی باشیم. ما حقایق نوری اهل‌بیت: را نمی‌توانیم با چشم ظاهری دریافت کنیم؛ بلکه باید چشم باطنمان فعال شود. حال اگر بخواهیم دیده‌ی دلمان به مسئله‌ی توحید و اراده‌ی الهی باز شود، باید....

 

 

 

 


اين كتاب از چه سخن مي گويد؟


 

 

 

از آنجا که وجود انسان، یک جنبه‌ی ابدی و توحیدی دارد، اساس تمامی ادیان از جمله اسلام نیز توحید است؛ یعنی در عالم کثرات، یگانگی خدا را نشان دادن؛ همان چیزی که امام حسین-علیه السلام- می‌خواستند انسان‌ها را به سوی آن بکشانند. البته زمینه‌ی ظهور توحید، میدان ابتلائات است و ما باید در عالم تضادها, با بلا مواجه شویم، تا با رفع و دفع موانع درونی و بیرونی، زیبایی‌های توحیدی وجودمان را به ظهور رسانیم. كه اگر در میادین، برای شكستن خودی‌ها تلاش كنیم، معرفت به محبوب بالا می‌رود و تبعیت از او قوی‌تر می‌شود؛ و این‌چنین، عیار ولایت‌پذیری، مودّت و محبت ما، در ترازوی ابتلا سنجیده می‌شود.   
به هر حال, موضوع حیات دنیوی ما، ابتلاست و ما در دنیا آمده‌ایم، تا امتحان شویم؛ تنها حکمی هم که باید بر این موضوع سوار کنیم، اراده و مشیت خداست؛ وگرنه هرگز ما را به مقصد نمی‌رساند. البته استنباط حکم صحیح، قلب نورانی می‌خواهد، که عاری از حب و بغض‌های شخصی باشد و ‌بتواند تشخیص دهد که کارش، بر اساس خواست خدا، پیامبر و امام است، یا مطابق امیال نفس. اما این امر، موانعی نیز دارد، که عبارت است از نداشتن بینش صحیح نسبت به دنیا و آخرت, تبعیت از مردم و هدف قرار دادن جلب رضایت آن‌ها، و فراموشی معاد.

 

 

 

 


برخي از اهداف چاپ اين كتاب


 

 

 

شناخت دو بُعد الهی و زمینی انسان و اصالت بُعد الهی در او

معرفی "عالم وحدت" به عنوان مقصد حرکت انسان

بررسی جایگاه شئون مختلف زندگی انسان نسبت به هدف آفرینش

شناخت سنّت ابتلا به عنوان مسیر شکوفایی قوای وجود

تبیین نقش هدایتگری امام در جهت رسیدن به خدا

بررسی تطبیقی خطبه‌های امام حسین -علیه السلام-در مسیر کربلا

ادراک حقیقت امام به عنوان ایصال به مطلوب، تحت جاذبه‌ی محبت

معرفی ابتلا و مشیت الهی، به عنوان موضوع خلقت و حکم آن

تبیین لزوم دستیابی به قدرت استنباط حکم صحیح

شناخت نقش تزکیه‌ی قلب در میادین امتحان، برای یافتن حکم

تبیین مسیر شناخت و تبعیت اصولی از امام برای یافتن مشیت الهی

فهم موانع استنباط حکم

 


شناسنامه كتاب


 

 

 

نویسنده: فاطمه میرزایی (لطفی‌آذر)

قطع: رقعی

تیراژ: 3000 جلد

انتشارات: فکر آوران

تعداد صفحات: 408 صفحه

تاریخ و نوبت چاپ: سال 1388 - چاپ اوللطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
۱۳:۱۷ پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۰۹پاسخ


با سلام لطفا درمشخصات کتابها مشخص کنید هر عنوان کتاب جلدی است .