امتحان امت

آنچه در اين كتاب مي خوانيم...


 

 

 


در عصر غیبت، زیباترین سفره‌ها و قشنگ‌ترین امتحانات الهی برپاست، كه اگر سنّتش را یاد بگیریم، بهترین استفاده‌ها را از آن می‌کنیم. عصر غیبت و جلال، شبی است که در درونش، جمال روز مطلق است؛ "سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ"؛ سختی‌ای است که درونش آسانی است؛ "إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً"؛ و نمود باطلی است که در درونش حق است. زمان غیبت، خیلی ارزشمند است و کسی که در این عصر، اسرار غیبت را پیدا کند، چه بمیرد و چه بماند، برنده است و به "سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ" می‌رسد.

 


اين كتاب از چه سخن مي گويد؟


 

 

 

عصر غیبت، عصر سخت‌ترین امتحان الهی است؛ و در عین حال برای آمادگی برای روز ظهور، بسیار زیباست. امروز امام، یاران خود را در میدان ابتلا تصفیه می‌کند و تیشه بر ابعاد حیوانی‌ و خودی‌هایشان می‌زند، تا علایق دنیا در آنان قطع شود و توجه به غیب پیدا کنند. لذا با راحت‌طلبی و عمل طبق امیال، نمی‌توان جزء یاران امام شد؛ بلکه باید از میادین امتحان، سلامت به درآمد، که تنها راه آن، شناخت حقّه‌های نفس است. 
امروز فتنه‌های آخرالزّمان در بُعد مادی و معنوی بیداد می‌کند. از جمله‌ی این فتنه‌ها، رواج شک و تردید است که با نگه داشتن مردم در سطح دین و غافل کردن آن‌ها از حقیقت انسان کامل، آنان را با خطر بی‌دینی مواجه می‌کند؛ مگر با شدت مراقبه در اعمالشان، خود را از این آسیب حفظ کنند. فتنه‌ی دیگر، شبهات بسیاری است که به دلیل نداشتن معرفت و عدم دسترسی مستقیم به منبع فیض، پایداری بر دین را دشوار می‌کند و مقاومت در برابر آن‌ها، نیازمند بینش صحیح است. یأس از وقوع فرج حضرت حجت-عجّل الله- نیز از فتنه‌هایی است که باعث رکود حالت انتظار در انسان می‌شود؛ اما می‌توان با ادراک صحیح اسرار غیبت، از آن‌ رها شد. علاوه بر این‌ها، امت اسلام با دو مانع مهم شیطانی نیز مواجه است: جهل به امام زمان-عجّل الله- و فراموشی آن حضرت؛ که تنها راه مبارزه با این دو، شناخت اصولی امام یعنی باور کردن حقیقت وجود ایشان است. انتظار فرج، ایمان به غیب، یک‌دله شدن، زیبابینی و عادت به صبر و تحمل شداید نیز، اصولی هستند برای مقابله با فتنه‌های آخرالزمان،که البته هر یک به تعریفی صحیح، نیازمندند. 
در نهایت، همان طور که ائمه‌ی معصومین-علیهم السلام- با اینکه می‌دانستند حاکمیت دین الهی، به دست حضرت حجت-عجّل الله- صورت می‌گیرد، برای برپایی آن تلاش کردند، ما نیز باید تا ظهور آن حضرت، مدام در تلاش باشیم و وظیفه‌ی خود را انجام دهیم؛ با دولت‌‌های جور، مبارزه کنیم و برای برپایی دولت برحقّ معصوم، سعی نماییم؛ تا کم‌کم مضطر می‌شویم و این اضطرار، حقیقت انتظار را در ما شعله‌ور می‌کند.

 

 


برخي از اهداف چاپ اين كتاب


 

 

 

بررسی اوضاع دوران غیبت امام و سختی‌های خاص آن

شناخت فتنه‌های آخرالزمان و راه‌های مبارزه با آن‌ها

معرفی سنت ابتلا، در راستای سنجش میزان عبودیت امت

بررسی ضرورت ایمان برای مقابله با شبهات آخرالزمان

معرفی علائم ایمان از آیات و روایات

شناخت ترفندهای خاص شیطان در عصر غیبت

بیان تفاوت شناخت صوری با شناخت حقیقی امام

معرفی شناخت وجودی صحیح به عنوان عامل رهایی از مرگ جاهلیت

شناخت انتظار صحیح و تأثیرات آن در منتظر حقیقی

آشنایی با علائم آخرالزمان، در روایات معصومین-علیهم السلام-

تبیین وظایف امت آخرالزمان نسبت به امام در عصر غیبت

 


شناسنامه كتاب


 

 

 

نویسنده: فاطمه میرزایی (لطفی‌آذر)

قطع: رقعی

تیراژ: 3000 جلد

 انتشارات:ارمغان طوبی (با همكاری فکرآوران)

 تعداد صفحات: 120صفحه

تاریخ و نوبت چاپ: سال 1388 - چاپ اوللطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید