رجب

آنچه در اين كتاب مي خوانيم...


 

 

 

نمی‌دانم چرا ما فکر می‌کنیم رجب هم مثل ماه‌های دیگر، آمد و رفت! در حالی که این ماه، مثل ماه‌های دیگر نیست. اما از بس عادت کرده‌ایم چرتکه‌مان را بر اساس محاسبات حسی بزنیم، ماه رجب را هم بر همین اساس می‌بینیم و فکر می‌کنیم که: ماهی است مانند سایر ماه‌ها؛ اگر توانستم ذکرهای آن را حالا بگویم، می‌گویم و اگر هم نگفتم، نگفتم! روزه‌اش را گرفتم، گرفتم؛ نگرفتم هم نگرفتم! نمازش را خواندم، خواندم؛ نخواندم هم نخواندم! طاعت و حسن خُلق داشتم که داشتم، نداشتم هم نداشتم! در صورتی که این نیست. این ماه در محاسبات ماده نمی‌گنجد و فوق آن است....
ماه رجب، ماه "اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَكَ" است و ما باید در این ماه به سرّ ولایت برسیم. هر کس باید در این ماه، در درون خود، امام را پیدا کند، تا با او به شعبان که ماه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) و رمضان که ماه ضیافت خداست، وارد شود. پس اگر بگوییم کاستی و نقص و کم‌کاریِ ماه رجب را می‌توان در شعبان جبران کرد، سخن لغوی گفته‌ایم؛ زیرا حقیقتِ "إِنَّ لِرَبِّكُمْ فِی أیَّامِ دَهْرِكُمْ نَفَحَاتٍ؛ ألا فَتَعَرَّضُوا لَهَا"، در ماه رجب است و اگر فرصت این ماه را از دست دهیم، هرگز از عهده‌ی جبران آنچه از دست داده‌ایم، برنخواهیم آمد!

 

 


اين كتاب از چه سخن مي گويد؟


 

 

 

ماه رجب، ماهی است منتسب به ذات اقدس اله و از آنجا که قداست ایام و روزهای این ماه، از سوی دین و مکتب الهی بیان شده، یقیناً اسرار و رموزی در آن نهفته است. حرکت وجودی و تأثیرات معنوی در این ماه، سریع‌تر از ایام دیگر است. در این ماه، مَلک داعی از سوی پروردگار، از بالاترین مراتب وجودی، انسان را دعوت می‌کند؛ و این یعنی پیش از آنکه انسان بخواهد موانع و حجب را کنار بزند، انوار الهی می‌آیند تا دست او را بگیرند و به سوی کمالات بالا برند. 
مهم‌ترین موانع انجام اعمال این ماه، سستی و نداشتن بینش صحیح است که مؤلف در این اثر می‌کوشد با ارائه‌ی بینش صحیح نسبت به این ماه، موانع را مرتفع کند. رجب، ماه معرفت حجت خدا و کسب علم عاشقی و همچنین فرصتی برای ظهور استعدادهای انسانی است. ماه رجب، ماه ولایت و عین‌الإنسان که حقیقت تعین‌یافته‌ی تمام اسماء الهی است نیز می‌باشد.

 

 


برخي از اهداف چاپ اين كتاب


 

 

 

بیان فضیلت‌های ماه رجب

تبیین برکات خاص معنوی و بهره های وجودی این ماه

توضیح روش بهره‌برداری از این برکات

ضرورت معرفت به حجت در ماه رجب

بررسی جایگاه ماه رجب در خود‌شناسی

شناخت حقایق باطنی و اسرار ماه رجب به عنوان شهر الله و ماه ولایت

تبیین فلسفه‌ی اعتکاف و اسرار برخی اعمال ماه رجب

بررسی حکمت سختی‌ها در مسیر سلوک الی الله

بیان فلسفه‌ی وجود جلال و جمال در نظام هستی و حرکت انسان

اشاره به شرط صحت و شرط قبولی اعمال

شناخت موانع قبولی عمل

تبیین حقیقت اخلاص و تأثیر آن در عروج انسان

 

 


شناسنامه كتاب


 

 

 

 

نویسنده: فاطمه میرزایی (لطفی‌آذر)

قطع: پالتویی

تیراژ: 3500 جلد

انتشارات: نیک‌ملکی

تعداد صفحات: 144 صفحه

تاریخ و نوبت چاپ: سال 1386 - چاپ اول    1387 - چاپ دوملطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید